The Shortlist for the Saboteur Awards 2016

Over 1700 people nominated in this year’s Saboteur Awards, and once again we are in awe at the variety of work selected. The five most nominated works in each category have made it into the shortlist, and voting is now open until 24th May to determine the winners. The results will be announced on 27th May at a special evening event at Vout-O-Reenees. Find out more here.

Vote here

By popular demand, we’re also sharing a longlist in each category, 10 works or people that narrowly missed out on the shortlist. Some categories, such as Best Spoken Word Performer had over 300 separate people nominated, so we drew the line at 10 to give you a sample of the work that has been exciting people this year – do explore them too!

Over the next 24 days we will put the spotlight on each category so that you can get to know each shortlisted work or person – we encourage you to explore the categories you don’t normally dabble with.

We have tried our best to contact everyone shortlisted prior to this announcement, but not everyone’s contact details are easily available, so if you spot yourself here and haven’t heard from us, do drop a line to Anna Jamieson at prize [at]

In no particular order:


Best Poetry Pamphlet 

Best Poetry Pamphlet Shortlist:

Border Lines by Stuart A. Paterson (Indigo Dreams Publishing)
Codes of Conduct by Neil Elder (Cinnamon Press)
I Am Where by Julie Morrissy (Eyewear Publishing)
Malkin by Camille Ralphs (The Emma Press)
Nothing here is wild, everything is open by Tania Hershman (Southword Editions)

Best Poetry pamphlet longlist:
Deerhart by Yvonne Reddick (Knives, Forks and Spoons Press)
Delicious by Padraig Regan (Lifeboat)
Density of Salt by Kate Garrett (Indigo Dreams Publishing)
Dissolve to: LA by James Trevelyan (The Emma Press)
Echolocation by Becky Cherriman (Mother’s Milk Books)
Lapstrake by Wendy Pratt (Flarestack Poets)
Optograms by Stephen Watt (Wild Word Press)
Swimming With Endorphins by Fran Isherwood
True Tales of the Coutryside, Deborah Alma (The Emma Press)
Wound by Richard Scott (Rialto)

Best Wildcard

Best Wildcard Shortlist

Alchemy by Abi Palmer
COP21 performance by Sophia Walker
Deerhart (art and poetry exhibition)

Seymour Poets at BlueSCI
Marcas Mac an Tuairneir

Best Wildcard Longlist:
Ad Hoc Fiction
End of All Things Podcast
I am not a silent poet
Irish Poetry Shop
Lunar Poetry Podcasts
Oz Hardwick
The Fat Damsel
Well Versed, ed. Jody Porter
Women Aloud NI initiative
Write Out Loud

Best Magazine

Best Magazine Shortlist

Bunbury magazine
Open pen
Reach Poetry

Best Magazine Longlist:

Bare Fiction
Hand Job Zine
Lakeview International Journal of Literature and Arts
Lighthouse Literary Journal
Prac Crit
The Missing Slate

Best Collaborative Work

Best Collaborative Work Shortlist:

And No Animal Is Without An Enemy by Megan Nolan with Linda Stupart, Penny Goring, Eoghan Ryan, Rachel Benson.
Fool’s World – A Tarot by Tom de Freston and Helen Ivory
Haunt Harrogate by Imove
Little Metropolis by Adam Horovitz & Joe Reeve
The Enemies Project by SJ Fowler et al.

Best Collaborative Work Longlist:

Hell Creek Anthology by JT Welsch and Dom&Ink
Congregation of Innocents: Five Curious Tales
Roulade: The Alchemy Issue
Speaking of empty fields by Ian Bailey and Colin Davies
Surveyors’ Riddles by Alistair Noon and Giles Goodland
Captain Fly’s Bucket List by Vasiliki Legaki and Agnes Marton
Londinium (Dugdale Centre, Enfield) by Anthony Fisher and Jools Barrett
AWOL by John Fuller and Andrew Wynn Owen (The Emma Press)
Are you There? Jasmine Ann Cooray & Upswing.
What Makes our Eyes Smileed. Shelley Tracey

Best Anthology

Best Anthology Shortlist:

Alice – Ekphrasis at the British Library (Joy Lane Publishing)
Being Dad: Short Stories about Fatherhood (Tangent Books)
Open Pen Anthology (Open Pen)
Over the Line: an Introduction to Poetry Comics (Sidekick Books)
Schooldays (Paper Swans Press)

Best Anthology Longlist:
Best British Poetry 2015 (Salt)
Blueshift: Art from Poetry – Poetry from Art ed. Karen Dennison
Casual Electrocution of Strangers (Literary Salmon)
Coming Together in Verse ed. by Ashley Lister
Futures: Poetry of the Greek Crisis (Penned in the Margins)
Over Land, Over Sea: poems for those seeking refuge (Five Leaves Bookshop)
some mark made ed. Sue Rainsford
Stanzas: Year One Anthology of Best New Irish Writing
The Forgotten and the Fantastical 2 (Mother’s Milk Books)
Unthology 7 (Unthank Books)

Best Spoken Word Performer 

Best Spoken Word Performer Shortlist: 

Susan Evans
Emily Harrison
Jemima Foxtrot
Sophia Walker
Luke Wright

Best spoken word performer longlist:
Ash Dickinson
Robert Garnham
Salena Godden
Jackie Hagan
Kieren King
Hollie McNish
Andrew ‘Mulletproof’ Graves
Ross Sutherland
Kate Tempest
Agnes Török

Best Reviewer

Best Reviewer shortlist:

Dave Coates
Joey Connolly
Emma Lee
Fiona Moore
Bethany W Pope

Best reviewer longlist:
Isabel Costello
Nandini Dhar
Katy Evans-Bush
Greg Freeman
Naomi Frisby
Afric McGlinchey
James O’Leary
David Turner
Charles Whalley
Ben Wilkinson

Most Innovative Publisher

Most Innovative Publisher Shortlist:

Burning Eye Books
Eyewear Publishing
Indigo Dreams Publishing
Penned in the Margins
The Emma Press

Most Innovative Publisher Longlist:
Cinnamon Press
Dead Ink Books
Gatehouse Press
Knives, Forks and Spoons Press
Mother’s Milk Books
Murder Slim Press
Paper Swans Press
Test Centre
Unthank Books
Urbane Publications

Best Novella 

Best Novella Shortlist:

Black cradle by u.v ray (Murder Slim Books)
Filled with Ghosts by Karen Little (Onion Custard Publishing Ltd)
Kumkum Malhotra by Preti Taneja (Gatehouse Press)
The Lost Art of Sinking by Naomi Booth (Penned in the Margins)
The Shape of Dogs’ Eyes by Harry Gallon (Dead Ink)

Best Novella longlist:
Cho Snog ‘s a Tha Thu by Alison Lang (Sandstone Press)
Department of Speculation by Jenny Offill (Granta)
Grans & Ammo by Mark Farley (Sanitarium Press)
Heroes of Hendonby James Whitman (CreateSpace Independent Publishing Platform)
In Casting Off, J.O. Morgan (Happenstance Press)
Killochries by Jim Carruth (Freight Books)
Pony Castle by Sofia Banzhaf (Metatron)
The Harlequin by Nina Allan (Sandstone Press)
The Vegetarian by Han Kang (Portobello Books)
Virus by Linda Stupart (Arcadia Missa)

Best Spoken Word Show

Best Spoken Word Show shortlist:

Cult Friction by Sophia Walker
God Save the Teen by Andrew ‘Mulletproof’ Graves
If You’re Happy And You Know It – Take This Survey by Agnes Török
Melody by Jemima Foxtrot (co-written and directed by Lucy Allan)
What I learned from Johnny Bevan by Luke Wright

Best Spoken Word Show longlist:
Asking Nicely by Hannah Chutzpah
Burning Books by Jess Green and the Mischief Kids
Council House Poetry Louise Fazackerley
Fat girls don’t dance by Maria Ferguson
Kraftwerk Badger Spaceship by Fat Roland
Miserable Malcolm’s Graveside Mannerby Bill Jones
Ovid’s Heroines by Clare Pollard
Pop Tart: Now That’s What I Call 40! by Rod Tame
Sunspots by Simon Barraclough
Until You Hear That Bell by Sean Mahoney

Best regular spoken word night 

Best regular spoken word night shortlist:

Bad Language (Manchester)
Evidently (Salford)
Liars’ League (London)
Loud Poets (Edinburgh)
Stanzas: An Evening of Words (Limerick)

Best regular spoken word night longlist:
A Lovely Word (Liverpool)
Bang Said The Gun (London)
Cafe Rio (Glasgow)
Fictions of every kind (Leeds)
Find the Right Words (Leicester)
Hammer & Tongue (Cambridge)
Mr Fluffypunk’s Penny Gaff (Stroud)
Poetry on the spot (Bournemouth)
Rally & Broad (Edinburgh)
Vanguard Readings (London)

Best Short Story Collection 

Best Short Story Collection Shortlist: 

Between Here And Knitwear, by Chrissie Gittins (Unthank Books)
Children’s Children by Jan Carson (Liberties Press)
Dinosaurs on other planets by Danielle Mclaughlin (Stinging Fly)
Spiderseed by David Hartley (Sleepy House Press)
Treats by Lara Williams (Freight Books)

Longlist for Best Short Story Collection:

Dark Doors by LMA Bauman-Milner (Indigo Dreams Publishing)
Faerie Thorn & Other Stories by Jane Talbot (Blackstaff Press)
Jellyfish by Janice Galloway (Freight Books)
Light Box by K J Orr (Daunt Books Publishing)
Miyoko & Other Stories by Michelle Tudor (Platypus Press)
Mr Jolly by Michael Stewart (Valley Press)
On the Edges of Vision by Helen McClory (Queen’s Ferry Press)
Storiesby Joseph Ridgwell (Bottle of Smoke Press)
Vertigo by Joanna Walsh (And Other Stories)
What Is Not Yours Is Not Yoursby Helen Oyeyemi (Picador)

Vote now!

If you are longlisted feel free to use this image:

Longlisted in the

Likewise, if you’re shortlisted, go for this one:


Congratulations everyone!


One thought on “The Shortlist for the Saboteur Awards 2016

  1. Susan Evans is an amazing “Spoken Word” performer! Amazing! “Prole” has so much to offer in the way of innovative written work – poetry and prose. The editors are wonderful and the magazine has been a joy.

Comments are closed.